קצת באיחור על רוז ועל קהילה Sense of Community

לפני הכל מילה אחת מקשרת…

 

ככל שעוברים הימים והכלים המקוונים/וירטואליים מתרבים ומתפתחים הולך וקטן ההבדל בין קהילה של פעם וקהילה של מחר. כבר נעשתה חלוקה של קהילות לקהילות אינטרס וקהילות גיאוגרפיות על מנת לתת מענה לקשרים החדשים שהעולם המודרני אפשר. כלים מיושנים כמו טלפונים ומטוסים אפשרו ליצור קהילות שנתנו מענה לאינטרסים משותפים של אנשים בכל העולם.

 

מהפכת האינטרנט שנכנסת בימים אלו לשלב הנורמליזציה שלה גילתה לנו מחדש את מושג הקהילה. מי שעד לא מזמן זימר שירים אגוצנטריים ובדלניים מתחיל פתאום לזמר שירה קהילתית חדשה. כולם מבינים שהאינטרנט, ויותר במדויק הWeb 2.0  והלאה, מחייבים את כולם להתיחס שוב ברצינות לקהילה ול"דמוס" כי אין ספק שהעולם הווירטואלי מחזיר את הדמוס לדמוקרטיה.

 

ובגלל שהבטחתי כי אגיד רק מילה אחת לא אמשיך לדבר על נושא זה אלא להגיד את מה שהתכוונתי מראש וזה כי הקהילות חוזרות ואולי זה הזמן ללמוד שוב איך לקיים קהילה גם במובן הישן שלה (ואולי בשילוב). קהילה שיודעת גם להחזיק וגם לחבק וגם להזין (לא תכנים, אוכל!!) את החברים שלה.

 

אני נקרא לנושא זה משנים של מחשבה ומקריאתה החרישית של ילדה קטנה אחת.

 

גורלה, לא! סופה העצוב של הילדה רוז הביא רבים לצעוק, כפי שכבר הערתי, ולקרוא לענישה, פיקוח, רישיונות להורות…

 

אני רואה בכל אלה זריקה של האחריות מאיתנו והלאה. כולנו אחראים לרוז. הקהילה (?) שבה אנו חיים, ואותה אנו בונים והורסים יום יום, היא האחראית כי לא תהיה ילדה כמו רוז עוד לעולם וששום ילד לא יוטבע עוד בגיגית המים ששימשה לניקיונו.

 

אין זה מפתיע כי דווקא עולים חדשים הם המעורבים במקרים האחרונים שפורסמו. אין מדובר בנטייה תרבותית אלא בתוצאות קטסטרופאליות של נתק תרבותי וקהילתי שעולים חדשים, מהגרים המתנתקים ממשפחתם ומהקהילה שלהם, אך לא רק הם, סובלים ממנו.

 

ד"ר מ. סקוט פק, פסיכולוג בעל שם שהבין את עוצמתה של קהילה, הציעה במקום אחר פרשנות אישית למושג הרוע (evil) שמשכלל במקצת את האימפרטיב הקטגורי של קאנט. ד"ר פק טוען כי תהליך יצירת הקהילה מביא אותנו לקבלת הרצון הכללי ולהכפיף עצמנו לו. פושעים ולהבדיל ילדים נמצאים בשלב הראשון שאינו מוכן לוותר על כל אוטונומיה לרצון הכללי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s