ושלא יעבדו עליכם – כלכלת עגבניות

כל מיני כלכלנים ופרשני כלכלה ושכאלה מנסים להסביר לנו עכשיו שכל הדרישות בסופו של דבר יבואו על חשבוננו.

שהשוק הוא כזה וכל שקל שנשים במקום אחד נצטרך לקחת ממקום אחר.

אבל כל מי שמסביר את זה ככה הוא במקרה הטוב טועה ובמקרה הגרוע שקרן.

במשק הישראלי אין כלכלה אחת אלא לפחות שתי כלכלות.

נקרא לכלכלה האחת הכלכלה ה"חוסכת" ולכלכלה השנייה כלכלה "מבזבזת".

כל החיים שלנו מסבירים לנו שבזבוז זה רע וחסכון זה טוב אבל לאמר את האמת הכלכלה החוסכת היא זו הגורמת למשק הישראלי את הנזק הגדול ואילו הכלכלה המבזבזת היא זו שמפעילה את המשק ומניעה אותו.

אז יש לנו שני כלכלות. ישנו מעמד אחד השייך לכלכלה החוסכת ולפחות שלוש מעמדות השייכים לכלכלה המבזבזת.

ומה זה אומר?

שאלה פשוטה: מה הייתם עושים אם הייתי נותן לכם עכשיו שקל?

התשובות כמובן רבות אבל אני בספק רב אם רבים יגידו שהם יחסכו את זה. הרי אין לנו חסכונות. כל שקל שאנחנו מקבלים אנחנו גם מוציאים. ואיפה אנחנו מוציאים את זה? במכולת, אצל הירקן, ספר, קאנטרי, בנייה של בית חדש כל דבר כזה מחזיר את הכסף שלנו לכלכלה הישראלית ומניע אותה. הירקן קונה ירקות מחקלאי ישראלי שמשלם ליצרן זבל ישראלי שמעביר את השקל הלאה והלאההכסף לקבלן עובר לפועלים שקונים במכולת ועובר ליצרן החומרים שקונה ממחצבות ישראליות

זו הכלכלה המבזבזת – אבל מה יקרה אם ניקח את אותו שקל ונשים אותו בכלכלה החוסכת?

בואו נבדוק.

החלטתי לפטור את תשובה (יצחק) מעוד שקל מיסיםלגיטימי!

מה הוא עושה עם השקל הזה. תשובה יכול לקנות מכונית נוספת או אולי מטוס. הוא יכול לקנות סיגרים ובגדים ויכול גם להוציא את הכסף בטיול הבא לחו"ל

הרי את הירקות הוא כבר קנה במה שיש לו ועוד תספורת בחודש זה באמת מיותר (אלא אם כן זה במספרה המיוחדת בפריס). בעצם מה אני אומר? את כל הקניות שלו בארץ תשובה כבר עשה. אם נוסיף לו שקל הוא לא יצטרך אותו כדי לשלם על משכנתא או שכר דירה. את הכסף הנוסף שניתן לתשובה הוא לא יחזיר לכלכלה הישראלית אלא יעביר לכלכלות אחרות או יחסוך אותו. שזה אומר שהכסף בכלל יוצא מהמחזור ויושב בצד (או מייצר לעצמו עוד שקלים קטנים מהריבית שלנו) ולא מוסיף דבר לכלכלה.

נאמר וכל הכלכלה הישראלית היא בסך הכל דוכן ירקות בשוק. זה דימוי לא רע.

אני מאוד אוהב עגבניות ותמיד אומרים לנו שזוהי כלכלת שוק. וזה נכון.

באים לדוכן שני אנשים. איש מספר אחד נקרא לו (לה) מרים.

מרים היא אישה עובדת בעלת משפחה קטנה: שלושה ילדים. היא מגיעה לשוק כל יום שישי ותמיד קונה ממך, המוכר, שקית של עגבניות ב20 שקלים. אתה יודע בדיוק מתי היא תגיע וגם כמה היא תקנה. אתה גם יודע שככל שהמחיר יותר זול כך מרים תקנה יותר.

קונה מספר שתיים שמו יצחק (אותו יצחק מקודם).

יצחק מגיע פעם בחודש בערך. הוא אוהב להסתובב בשוק וליהנות מהאוירה. יצחק תמיד קונה עגבנייה אחת כדי להכניס לסנדויץ' שהוא עושה לו מהדברים בשוק. אתה יודע שלא משנה כמה תעלה העגבנייה יצחק תמיד יקנה אחת.

יום שישי. אחר הצהריים ועוד מעט כניסת השבת. מחיר העגבניות קצת גבוהה והתוצרת לא משהו ויש המון עגבניות שצריך להיפטר מהם. אתה רואה את מרים מגיע ואתה צריך להחליט מה לעשות. אתה יכול למכור לה במחיר מלא חצי שקית או להיפטר מיותר שכורה אם תיתן לה הנחה כולנו יודעים מה תעשה.

אבל בו נאמר ואתה רואה את יצחק מגיע לדוכן. האם תוריד גם את המחיר בשביל יצחק? האם יצחק ילך למישהו אחר במקום לבוא אליך? מה שאתה תעשה הוא לקחת מיצחק עוד כסף כדי לחסות על ההנחה שנתת למרים. שקית העגבניות שמרים קונה ממך במחיר זול יחסית עושה יותר לך ולחקלאי שמביא לך את השכורה מאשר אותה עגבנייה אחת שיצחק קונה.

ככה גם במשק הישראלי. כך שקל מיצחק ותן למרים. יצחק לא ילך לשום מקום וגם בקושי ירגיש את ההבדל אבל מרים גם תרגיש את ההבדל וגם תעביר את כל הכסף חזרה אליך, חזרה לתוך השוק.

הכלכלה הישראלית קיימת בגללנו, המון אנשים שקונים ועושים ולא בגלל אותו מיעוט של אנשים ש"חוסך" וקונה עוד מוצרי מותרות המיוצרים ואולי גם קנויים בחו"ל.

לא רוצים להאמין לי? תאמינו לג'ורג' בוש, לא בדיוק סוציאליסט גדול, שראה שהעם שלו נכנס לדיכאון אחרי ה11 בספטמבר ואמר להם ללכת לקנות. למה? כי הוא ראה איך הכלכלה קורסת כשאנשים לא קונים.

מדינת רווחה, כלכלה צודקת, חלוקה הוגנת היא לא רק דבר נכון וטוב לנו היא גם הדבר שיפעיל את הכלכלה לטובת כולנו (גם לטובת בעלי הון שמייצרים משהו ולכן גם הם איתנו). שקל שאנחנו לוקחים מיצחק היום הוא לא שקל מבוזבז הוא שקל שאנחנו משקיעים חזרה בכלכלה שלנו ומפעילים אותה.

ושלא יעבדו עליכם נחמיה!!!

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s