חמישה שקרים של הכלכלה

שקר ראשון: כלכלה היא מדע אובייקטיבי.
הכלכלה היא החלטה אידיאולוגית ואינטרסנטית. ההחלטות המתקבלות אצל הפקידים והשרים הן החלטות אידיאולוגיות של מי ירוויח ומי יפסיד. ישנה כלכלה אובייקטיבית אך זו תלויה בהחלטות האידיאולוגיות שנעשו לפני כן. מה שמוביל אותנו לשקר השני.
שקר שני: אם ניגע בכסף של בעלי ההון הם יעזבו.
אז תשובה יעזוב עם הגז ועופר ייקח את ים המלח לשווייץ? בעלי ההון לא ילכו לשום מקום ואלו שכן ילכו רק ייקחו את עסקי האוויר שלהם למקום אחר (ועל כך בשקר מספר שלוש). בישראל יישארו תמיד אנשים שרוצים ליצור ולעשות דברים גדולים ומדהימים. אנשים שייצרו ויהנדסו וייבנו, והאנשים האלו צריכים אוכל והאנשים האלו צריכים מקום לגור בו ואנשים האלה יצטרכו בתי ספר. וגם בעלי ההון יישארו. הם יישארו עם תנובה ואסם ועלית וים המלח ונשר ועוד ועוד דברים אבל הם ייקחו איתם את…. טוב רגע הגענו לשקר מספר שלוש.
שקר שלישי: שוק ההון.
שוק ההון אינו מוסיף דבר לכלכלה. שוק ההון הוא משחק פוקר נחמד של כמה אנשים המהמרים בכסף לא שלהם.
פעם, כשהכל רק התחיל, חשבו על מקום שבו אנשים יצירתיים יוכלו לגייס כסף כדי להגשים את החלום שלהם. בדומה לאתרי גיוס הכספים הקיימים היום הקימו אז בורסאות בהן יכלו אנשים שהמאה הייתה בכיסם, להשקיע ביצירה וביוצרים שהיו צריכים את הכסף בתמורה לסיכוי לרווח בעתיד אם ההשקעה תישא פרי… זה היה בהתחלה.
הבורסה, שוק ההון של ימינו, אינו מוסיף כל ערך לעולם שלנו. כמות היצירה החדשה המונפקת בבורסאות היא אפסית. שוק ההון משחק בכסף כבמשחק פוקר ואינו מוסיף דבר לזרימת הכסף בכלכלה ואינו יוצר צמיחה. נהפוך הוא… ומכאן לשקר מספר חמש אבל קודם כל שקר מספר ארבע.
שקר רביעי: הכסף מטפטף למטה.
אז זהו שלא.
שקר חמישי: כלכלה אחת.
אין כלכלה אחת. התיאוריה אומרת (כאשר צריך לקצץ אצל מישהו) שלא ממש משנה איפה ניקח את הכסף או למי נוסיף. יותר מיכך. אם נוסיף את הכסף למעלה הוא יטפטף לו כלפי מטה גם לאדם הקטן. קשקוש.
את השקל שאתה נותן לי אני מוציא ישר בסופר. בדרך כלל אני גם קונה מוצרי יסוד תוצרת הארץ מה שאומר כמובן שהכסף ממשיך לזרום בכלכלה הישראלית וליצר צמיחה!! הכסף שלי תמיד נשאר בארץ. תכלס כמה אני כבר בחו"ל וכמה מהכסף שיש לי אני קונה מוצרים המיוצרים בחו"ל? מעט מאוד.
אבל בואו ונסתכל על אותו שקל שנשאר אצל אותם חברים באצולה הכלכלית. אלו שיש להם.
לשקל שנותנים (או לא לוקחים) מהעשיר יש מסלול שונה מאוד. ישנן שתי אפשרויות (בעצם שלוש אבל האפשרות השלישית לא רלוונטית בגלל שקר מספר שלוש). האפשרות הראשונה והמעצבנת ביותר היא שמר תשובה לוקח את השקל שיאיר משאיר אצלו ונוסע איתו לחו"ל. תשובה קונה סיגרים, יאכטה, עוד מטוס, וכל מיני דברים המיוצרים במקומות אחרים. השקל שנתנו לו יוצא ממעגל הכלכלה שלנו והולך ליצר עולם טוב יותר באיזו מדינה נחמדה אחרת. צמיחה ישראלית לא יצא מזה.
האפשרות השנייה וזו שקורת עם רוב הכסף שלנו היא שאותו עשיר נחמד לוקח את השקל ומכניס אותו לחיסכון. חיסכון? אתם שואלים. מה זה חיסכון? זהו בדיוק. חיסכון זה כשלוקחים את הכסף ומכניסים אותו לבנק או משקיעים אותו בכל מיני משחקים כלכליים תיאורטיים (ראה שקרים 2 ו 3) שאינם מוסיפים דבר לכלכלה האמיתית. לנו, הקטנים אין חיסכון. אנחנו ניקח את השקל ו"נבזבז" אותו. בדיוק מה שהכלכלה צריכה. הבזבוז שלנו הוא עוד מע"מ ועוד מס הכנסה ועוד ועוד… החיסכון שלו… השקל הפסיק להסתובב באמת. הוא לא מיצר כלום וגם, בגלל שאינו ממוסה, לא מביא כלום לעוצר.
שקר שישי: חייבים.
אל תבלבלו את המוח. אתם לוקחים מאיתנו כי בעלי הבית שלכם הם בעלי הכסף, ההון, בישראל. אני לא יודע אם פקידי האוצר יודעים את זה או לא אבל זה בכלל לא משנה. הצמיחה לא מעניינת אותם כי היא אינה משרתת את האדונים. האדונים יוכלו לחיות פה או בכל מקום אחר בעולם גם אם כל השאר יתרסק. יותר מזה. אם לא יהיו פה אנשים הם יוכלו לינוק סופית את לשד עצמותיה של הארץ הכואבת הזו. אף אחד לא יפריע להם להוציא מהאדמה את הגז והמלח וכולנו נוכל לגמור את חיינו בעבודה במפעלים שלהם עד שכבר לא יצטרכו אותנו יותר ואז הם יעברו לנצל כלכלה אחרת.
יאיר וביבי משרתים את האדונים שלהם ואינם עושים דבר לטובת הכלכלה. ההון אומר לקפוץ והם קופצים ובצדק. הם יודעים שמי שיגבה מהם את החוב יהיו בעלי השררה, ההון, ולא אנחנו.
הדרך היחידה לשנות את זה היא להתחיל כבר היום לגבות מהמשרתים את החוב שלהם כלפינו.
הדרך היחידה לשנות את זה היא להראות להם מי באמת מיצר את הכלכלה הישראלית.
אם לא נעבוד, הכלכלה תעצר. אם לא נקנה, הכלכלה תעצר. אם ביום אחד כולנו לא נדבר בטלפון. הכלכלה תעצר. ומה יגידו לנו? זה לא בסדר שאתם לא מדברים או קונים. צאו לקנות!
צריך לעצור את הכל.
מרי אזרחי בלתי אלים. עצירה של הכל. אי שיתוף פעולה. סאטיאגרהא.
ומשם… מי יודע… אולי נקנה חלב ישר מהרפתן? אולי נקים קואופרטיבים? אולי נקים מערכת חינוך אלטרנטיבית?
עד שהריבון יבין שאנחנו הבוסים שלו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s